Archive by Author

Tributes: Harvey C. Barnum, Jr., Colonel (O-6), U.S. Marine Corps

[custom_frame_left]HCBarnum[/custom_frame_left]His Medal of Honor Citation reads:

For conspicuous gallantry and intrepidity at the risk of his life above and beyond the call of duty. When the company was suddenly pinned down by a hail of extremely accurate enemy fire and was quickly separated from the remainder of the battalion by over 500 meters of open and fire-swept ground, and casualties mounted rapidly. Lt. Barnum quickly made a hazardous reconnaissance of the area, seeking targets for his artillery. Finding the rifle company commander mortally wounded and the radio operator killed, he, with complete disregard for his safety, gave aid to the dying commander, then removed the radio from the dead operator and strapped it to himself. He immediately assumed command of the rifle company, and moving at once into the midst of the heavy fire, rallying and giving encouragement to all units, reorganized them to replace the loss of key personnel and led their attack on enemy positions from which deadly fire continued to come. His sound and swift decisions and his obvious calm served to stabilize the badly decimated units and his gallant example as he stood exposed repeatedly to point out targets served as an inspiration to all. Provided with 2 armed helicopters, he moved fearlessly through enemy fire to control the air attack against the firmly entrenched enemy while skillfully directing 1 platoon in a successful counterattack on the key enemy positions. Having thus cleared a small area, he requested and directed the landing of 2 transport helicopters for the evacuation of the dead and wounded. He then assisted in the mopping up and final seizure of the battalion’s objective. His gallant initiative and heroic conduct reflected great credit upon himself and were in keeping with the highest traditions of the Marine Corps and the U.S. Naval Service. [custom_frame_rightHCBarnumRibbons[/custom_frame_right]

More about Col. Barnum:

H.C. “Barney” Barnum was born on July 21, 1940, in Cheshire, Connecticut. He was commissioned a 2d Lt in the U.S. Marine Corps, in June 1962. Lt Barnum served with the 3rd Marine Division on Okinawa from February 1963 to April 1964. His next assignment was with the 2nd Marine Aircraft Wing at MCAS Cherry Point, North Carolina, from April 1964 to March 1965, followed by service as Guard Officer at Marine Barracks, NB Pearl Harbor, Hawaii, from March to December 1965.

Lt Barnum deployed to Southeast Asia in December 1965, and served as an artillery forward observer with Co. H, 2nd Battalion, 9th Marines, 3rd Marine Division, from December 1965 to June 1966, followed by service as Operations Officer, Hawaiian Armed Forces Police, from June 1966 to March 1967. Capt Barnum served with Headquarters U.S. Marine Corps in the Pentagon from September 1967 to October 1968, and then returned to Vietnam, where he served as commander of Battery E, 2nd Battalion, 12th Marines, 3rd Marine Division, from October 1968 to October 1969. He served as a weapons instructor with the Basic School at Quantico from November 1969 to August 1971, and then attended the Amphibious Warfare School at Quantico from August 1971 to March 1972. His next assignment was as Operations Officer and then Executive Officer with the 2nd Battalion, 10th Marines, 2nd Marine Division, at Camp Lejeune, North Carolina, from March 1972 to June 1974, followed by service on the staff of the 2nd Marine Division from June 1974 to June 1975. He attended Army Command and General Staff College at Fort Leavenworth, Kansas, from June 1975 to June 1976, and then served as the Fire Support Coordinator for the 9th Amphibious Brigade of the 3rd Marine Division, and then Regimental Inspector for the 12th Marine Regiment, from June 1976 to September 1977.

Col Barnum commanded Headquarters Company, Recruit Training Regiment, Marine Corps Recruit Depot, Parris Island, South Carolina, from September 1977 to May 1979, and he then commanded the 2nd Recruit Training Battalion from June 1979 to March 1981. He served as Depot Inspector at Parris Island from March to July 1981, followed by Naval War College at Newport, Rhode Island, from July 1981 to June 1982. His next assignment was with the Host Nation Support Branch Logistics Directorate of the Rapid Deployment Joint Task Force (redesignated U.S. Central Command in January 1983) at MacDill AFB, Florida, from June 1982 to May 1983, followed by service as Chief of the Current Operations Division, Operations Directorate for USCENTCOM from May 1983 to August 1985. Col Barnum served as Deputy Director of Public Affairs with Headquarters U.S. Marine Corps from August 1985 to July 1986, and then served as Director of the Special Projects Division from July 1986 to June 1987. He served as Military Secretary to the Commandant of the Marine Corps from July 1987 to March 1989, followed by service as Special Assistant to the Commandant from April 1989 until his retirement from the Marine Corps on August 1, 1989

Tribute: Jack C. Rittichier, Lieutenant (O-3), U.S. Coast Guard

[custom_frame_left shadow=”on”]JackCRittichier[/custom_frame_left] Jack Rittichier was born on August 17, 1933, in Akron, Ohio. He was commissioned a 2Lt in the U.S. Air Force through Officer Training School at Lackland AFB, Texas, in August 1957, and completed Undergraduate Pilot Training in December 1958. After completing combat crew training in the B-47 Stratojet bomber, Rittichier flew with the 340th Bomb Wing at Whiteman AFB, Missouri, until he left the Air Force in November 1962. He accepted a commission as a LT in the U.S. Coast Guard on September 26, 1963, and was trained as a search and rescue helicopter pilot. Rittichier was assigned to Coast Guard Air Station Elizabeth City, North Carolina, from 1963 to May 1966, and then at Air Station Detroit, flying out of Selfridge AFB, Michigan, from May 1966 to April 1968. He then volunteered for an exchange program with the Air Force and began flying combat missions with the 37th Aerospace Rescue and Recovery Squadron at Da Nang AB in the Republic of Vietnam. LT Rittichier was killed in action on June 9, 1968, while attempting to rescue a downed Marine Corps Aviator. His remains were finally recovered in 2002 and he was laid to rest at Arlington National Cemetery on October 6, 2003.[custom_frame_right shadow=”on”]JackCRittichierRibbons[/custom_frame_right]

His Silver Star Citation reads:

LT JACK C RITTICHIER, United States Coast Guard, distinguished himself by gallantry in connection with military operations against an opposing armed force as Rescue Crew Commander of an HH-3E helicopter in Southeast Asia on 9 June 1968. On that date, LT RITTICHIER attempted the rescue of a downed pilot from one of the most heavily defended areas in Southeast Asia. Despite intense accurate hostile fire which had severely damaged another helicopter, LT RITTICHIER, with undaunted determination, indomitable courage, and professional skill, established a hover and persisted in the rescue attempt until his aircraft was downed by the hostile fire. By his gallantry and devotion to duty, LT RITTICHIER reflected great credit upon himself and the United States Coast Guard.

Special thanks to www.veterantributes.org.

Tribute: Ray A. Archuletta, Sergeant First Class (E-7), U.S. Army

[custom_frame_left shadow=”on”]RayAArchuletta[/custom_frame_left] Ray Archuletta was born on December 24, 1936, in Florence, Colorado. He enlisted in the U.S. Army on April 1, 1954, and was trained as an infantryman. Sgt Archuletta served in several stateside assignments and in Europe before being sent to Southeast Asia in December 1965. During his first tour in South Vietnam, he served with B Company, 2nd Battalion (Airborne), 502nd Infantry Regiment, from December 1965 until he was wounded in April 1966 and sent back to the United States. Sgt Archuletta was assigned to the 325th Infantry Regiment at Fort Bragg, North Carolina, from May 1966 to February 1967, when he returned to Southeast Asia, again serving with B Company, 2nd Battalion. Sgt Archuletta was killed in action on September 7, 1967, and was posthumously promoted to Sergeant First Class and awarded a third Silver Star.[custom_frame_right shadow=”on”]RayAArchulettaRibbons[/custom_frame_right]

The Synopsis from the General Orders for his 3rd Silver Star reads:

For gallantry in action against a hostile force on 7 September 1967 near Duc Pho, Republic of Vietnam. Staff Sergeant Archuletta distinguished himself as his platoon was moving a wounded man to a landing zone to be extracted when they were suddenly brought under a tremendous volume of enemy automatic weapons fire. Seeing his machinegunner wounded, Sergeant Archuletta ordered his evacuation while he rushed forward with complete disregard for his own safety and in spite of the enemy fire to provide covering fire. As the wounded man was too heavy to be carried by the medic, Sergeant Archuletta again moved through the fire and helped carry him to the safety of a nearby wood line position. Nearing the wood line, Sergeant Archuletta was seriously wounded and in one last valiant effort he ordered the medic to take the wounded man to safety as he stayed behind and expended his ammunition to provide the covering fire. The outstanding gallantry, devotion to his fellow soldier, and his intense dedication to duty displayed by Staff Sergeant Archuletta were in keeping with the finest traditions of the military service and reflect great credit upon himself, the Americal Division, and the United States Army.

Special thanks to www.veterantributes.org.

JohnTAnderson

Tribute: John T. Anderson, Master Sergeant (E-8), U.S. Army

John Anderson was born on December 8, 1930, in Torry, New York. He enlisted in the Texas Army National Guard on May 16, 1947, and went on active duty with the U.S. Army on December 31, 1947. Sgt Anderson served as an infantryman at Fort Benning, Georgia, and Fort Carson, Colorado, from January 1948 to October 1956, when he was trained as a personnel specialist. He served at Fort Rucker, Alabama, as a personnel specialist from October 1956 to March 1957, and then served as a broadcast specialist at Fort Rucker until September 1958. His next assignment was as a broadcast specialist at Fort Brooke, Puerto Rico, from September 1958 to April 1961, followed by service at Fort Sam Houston, Texas, from April 1961 to August 1962. Sgt Anderson then served with the Armed Forces Korea Network in South Korea from August 1962 to August 1963, and then at Fort Bliss, Texas, from August 1963 to January 1965, when he returned to Armed Forces Korea Network, serving there as a broadcast supervisor until February 1966. He then served as a broadcast supervisor at Fort Meade, Maryland, from February 1966 to February 1967, followed by service with the U.S. Military Assistance Command in South Vietnam with the Armed Forces Vietnam Network from March 1967 until he was captured and taken as a Prisoner of War during the Tet Offensive on February 3, 1968. After spending 1,858 days in captivity, MSG Anderson was released during Operation Homecoming on March 5, 1973. He was briefly hospitalized to recover from his injuries, and then retired from the Army on August 13, 1973. After retiring from the Army, John worked for the Armed Forces Radio and Television Service until retiring again in 1982. John Anderson died on April 1, 1988, and was buried at Arlington National Cemetery.[custom_frame_right]JohnTAndersonRibbons[/custom_frame_right]

His 1st (of 2) Silver Star Citation reads:

Master Sergeant John T. Anderson distinguished himself by gallantry and intrepidity in connection with military operations against an opposing armed force while serving with Detachment Number 5, American Forces Television Station, Hue, South Vietnam, American Forces Radio-Television Network, South Vietnam, Military Advisory Command, Republic of Vietnam, on 2 February 1968 during the Communist “Tet Offensive.” When the enemy (North Vietnamese Regulars) attempted a sneak armed attack upon the quarters housing Detachment Number 5 personnel at Number 6 Tran Duc Street, Hue, then Sergeant First Class John T. Anderson, Non-Commissioned Officer in Charge of the detachment, without hesitancy courageously took an uncovered position in the quarters living room. Armed with a shotgun he defended this position for more than 16 hours against several enemy attempts to gain entry into the house. During this period he was severely wounded by enemy grenade fire and was under constant exposure to enemy small arms fire. Throughout the ensuing battle, Sergeant First Class Anderson was instrumental in warding off several enemy attempts to overrun the detachment’s position. He personally was responsible for inflicting deadly fire on the attacking enemy force, thereby rendering a demoralizing effect on the attacking enemy force. His position was later overrun and he was held as a Prisoner of War until his release on 5 March 1973. Master Sergeant Anderson’s heroic actions are in keeping with the highest tradition of the services and reflect great credit on himself and the United States Army.

Special thank to www.veterantributes.org.

Welcome to the FTE family!

We have a lot of new members of the FTE family these days. I want to thank you for visiting the site and I hope you like our designs. Remember, you don’t have to be a member of the military or law enforcement to enjoy our products. The whole idea behind FTE Brand is a lifestyle that represents standing up or what you believe and being a true patriot.

I want to encourage everyone to comment on our Facebook page and, if you have something you think I should post, please feel free to send it to me. Thanks!

Chris

RoccoJAntonelli

Tribute: Rocco J. Antonelli, Private First Class (E-3), U.S. Army

Rocco Antonelli was born on April 14, 1923, in Revere, Massachusetts. He graduated from Revere High School in 1941, worked for General Electric between 1941 and 1943, and then enlisted in the U.S. Army on May 25, 1943. After completing basic and infantry training, PFC Antonelli served with the 36th Infantry Division, deploying to Italy in December 1943, where he participated in the Naples-Foggia and Rome-Arno Campaigns and then the invasion of Southern France in August 1944. PFC Antonelli fought in combat through Central Europe into Germany, and remained on Occupation Duty in Germany until returning to the U.S. in October 1945. He received an honorable discharge from the Army on November 8, 1945, and later worked for General Electric from 1946 until his retirement in 1986.

His Silver Star Citation reads:[custom_frame_right shadow=”on”]RoccoJAntonelliRibbons[/custom_frame_right]

For gallantry in action on 3 February 1944 in the vicinity of Terelle, Italy. After Company F had successfully attained its objective southeast of Hill 875, the enemy laid down a terrific concentration of mortar and machine gun fire and followed with a determined counter attack. The fire-swept position became untenable, but Private Antonelli, automatic rifleman, steadfastly maintained his position in advance of his platoon and rendered effective fire support while his platoon withdrew. He inflicted heavy casualties upon the on-rushing enemy with deadly accurate fire, and rejoined his platoon only when his ammunition was exhausted. His devotion to duty and utter disregard for his personal safety in the face of over whelming odds materially aided in stemming the enemy counter attack, and gave his platoon urgently needed time for organization and evacuation of the wounded. His gallant action reflects great credit upon himself and the Armed Forces of the United States.[custom_frame_left]36thID[/custom_frame_left]

His 1st (of 2) Bronze Star Medal with Valor Citation reads:

For heroic achievement in combat on 17 March 1945 in the vicinity of Mertzwiller, France. When his squad leader was wounded by heavy fire from an enemy machine gun nest, Private First Class Antonelli opened fire with his rifle, killing two Germans and capturing the remaining four. Then, calling on the rest of the squad to follow him, he courageously assaulted another bunker, capturing the ten occupants and a number of automatic weapons and bazookas.

Special thanks to www.veterantributes.org.